O Textilní dílně

Ovčí vlna je „čistý, obnovitelný přírodní zdroj“, který skýtá ideální příležitost k prožití souvislého procesu práce od začátku do konce.

−    ovci je třeba ostříhat a stačí jen maličko odvahy k tomu, abychom si to vyzkoušeli (při předvádění na historických trzích)
−    poté vlnu ručně pereme v teplé vodě (s přísadou ekologického mycího prostředku)
−    po usušení vlnu vyčešeme pomocí kartáčů (kramplí) – jak jinak než ručně
−    následuje cupování (i několikeré) – pečlivé vybírání nejdrobnějších nečistot a zacuchaných částí
−    před dalším zpracováním je vhodné vlnu sčesat do plátů na mechanické česačce
−    teď je „rouno“ připraveno ke zpracování = 1) předení a tkaní či 2) filcování (suché, mokré)Je tento proces důležitý? 

Dnešní svět je plný jevů vytržených ze souvislostí. Denně nakupujeme pečivo, zeleninu a jiné výrobky, aniž bychom věděli, jak vznikají. Lidé žijící ve městech často nemají šanci zažít sázení brambor, pečení chleba, dojení kozy. Člověk se zahledí na chléb a uvědomí si: „Jak dlouho jsem nezažil sklizeň obilí?“ Necítili byste se při takové myšlence jaksi ochuzeni? 

Naše práce nám pomáhá uvědomit si, že nic není ve světě samo o sobě. Vše má někde počátek a někam směřuje.

Naše práce začíná praním vlny a končí v rukou spokojených zákazníků. S našimi výrobky se můžete setkat v obchůdcích nebo se s nimi vydáváme na řemeslné trhy, kde je mnohdy prodávají přímo ti lidé, kteří je vyrobili. A dělají to s velkou radostí. Pomáhají postavit stánek, vybalit zboží a pak prodávat i do pozdního odpoledne. 

Některé akce jsou přímo předváděcí, takže si během nich můžete vyzkoušet česat na kramplích, cupovat, příst či filcovat. Konají se na různých místech (Waldorfská škola Jinonice ….) a při různých příležitostech (festivaly, dětské dny, adventní trhy).